Зловещата женска практика, за която никой не говори

За женско генитално осакатяване не говори никой. А едни 200 милиони жени са били подложени на кошмарната практика да се отстрани интимната им плът.

Тези жени нямат право да говорят за това какво са преживели и как целият им живот преминава в страдание. За тях удоволствието от секса е непознато понятие. А и те са малка част от оживелите след „обрязване“ жени в 30-те страни, в които това се практикува и до днес. Касапницата е прикрита под невинни думи като „очистване“. Дори и само в една единствена страна, понятието има безброй имена, за да не бие на очи.

В Африка, Азия и Близкия изток, както и в някои общности на други страни, гениталното осакатяване е често срещано явление. 

Обикновено се извършва от традиционен обрязвач с острие преди пубертета. Случва се с един нож да бъдат накълцани до 30 момиченца на ден.

В половината от държавите, за които има данни, повечето момичета са осакатени преди петгодишна възраст.

Процедурите се различават в зависимост от страната или етническата група. Те включват отстраняване на клитора, на вътрешните срамни устни, на вътрешните и външни срамни устни и затварянето на вулвата. При тази последна процедура, се оставя малка дупка за преминаване на урина и менструална течност. Влагалището се отваря специално за полов акт с нож или пениса на съпруга и допълнително за раждане с правенето на по-голям прорез на плътта. След раждането жената отново се затваря. Важно е да се възстанови размера на отвора от първата инфубация. Някои мъже изобщо не могат да проникват в съпругите си и трябва да правят прорез на плътта с нож, за да осъществят полов акт. Първото проникване в булката може да отнеме от няколко дни до няколко месеца като прорез се прави всеки ден.

Практиката се корени в неравенството между половете и в опитите да се контролира сексуалността на жените.

Ефектите върху здравето са страховити. Повтарящи се инфекции, затруднено уриниране и преминаване на менструалния поток, хронична болка, развитие на кисти, неспособност за забременяване, усложнения при раждане и фатално кървене са най-невинните последици.

Разбира се, няма нито една известна полза за здравето. 

С екипа на „Без багаж“ търсим отговори на този въпрос – табу сред жените от племето Ари в Етиопия.

 

Каталогът от качени на платформата епизоди на предаването „Без багаж“, се увеличава постоянно. Добавяме нови епизоди ежемесечно.

Достъп до тях можете да имате при регистрация с месечен или годишен абонаментен план.

Цената съответно е 1,99 евро за месечен абонамент и 19,99 евро за годишен абонамент.

Можете да регистрирате свой профил или да надградите вече съществуващ такъв, с един от двата вида платени абонаменти, за да получите неограничен достъп до съдържанието и епизодите на „Без Багаж“.

Пълните епизоди „Без Багаж“ качени до момента – можете да гледате ТУК.

Вашият коментар

Recent Posts

Follow Us

НОВ СЕЗОН НА БЕЗ БАГАЖ – 2022

„Без багаж“ започва излъчването на поредния си нов сезон. В първата половина на годината заедно с екипа приключенци ще преживеем невероятни срещи с: планинските горили