Трилобити и ортоцери. Фосили от Мароко

В северноафриканското кралство Мароко се намира едно от най-големите находища на фосили в света. Хиляди мароканци печелят от бизнеса с трилобити и ортоцери. Скалите в Мароко са много стари и имат много сложна геоложка история. Огромната топлина и налягане са довели до отлагане на руди и минерални жили. Мароканската геология обхваща огромен период от време. Различните типове скали са образувани преди повече от 570 милиона години. Когато тези скали били отложени, топло, плитко море, пълно с живот, покривало района. Трилобитите се забивали по морското дъно, а огромни калмари ортоцери с конусовидни черупки, плували нагоре. Когато тези същества измрели, черупките им се запазили в калта на морското дъно. Вкаменелостите днес се намират най-лесно близо до брега, тъй като вятърът и вълните отмиват почвата и растенията и ги оголват. Срещат се и в пустините. Там условията са идеални, защото ги запазват цели. В някои пустини се срещат останки на динозаври. Откриват се дори техни яйца.

„Без багаж“ – време е да разберем защо търговията с вкаменелости процъфтява.

 

Каталогът от качени на платформата епизоди на предаването „Без багаж“, се увеличава постоянно. Добавяме нови епизоди ежемесечно.

Достъп до тях можете да имате при регистрация с месечен или годишен абонаментен план.

Цената съответно е 1,99 евро за месечен абонамент и 19,99 евро за годишен абонамент.

Можете да регистрирате свой профил или да надградите вече съществуващ такъв, с един от двата вида платени абонаменти, за да получите неограничен достъп до съдържанието и епизодите на „Без Багаж“.

Пълните епизоди „Без Багаж“ качени до момента – можете да гледате ТУК.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on email

Вашият коментар

Recent Posts

Follow Us

Да помогнем на горските хора

Вероятно точно пигмеите са местното аборигенско население, населявали тези дъждовни гори далеч преди времето на развитото земеделие. Днес, всички пигмеи живеят в близост до земеделски

Един ден сред горските хора

Днес горите в Уганда покриват 49 000 km² или 24% от общата площ на страната, като над 9 хиляди km² от тях са тропически гори.

Пигмеите – кои са те?

„Запознайте се с пигмеите – малките хора от дъждовната гора!“ Африка, този невероятен континент, все още успява да запази безброй уникални традиции, ритуали, занаяти, вярвания